Acılıyor...
Makale Hazırlama

Çocuk Cerrahisi Dergisi | Turkish Journal of Pediatric Surgery

Genel Kurallar | Makale Yapısı |  Kaynakça Kullanımı | Kaynakça Yazımı | Basvuru İşlemleri

Metin içinde kaynakça kulanımı

Kaynaklar, Vancouver referans stiline göre düzenlenmelidir.
Referanslar mevcut en yeni ve ilgili literatür olmalıdır. Lütfen referanslarda sağlanan verilerin doğru olduğundan emin olun. Bunların eksiksiz ve iyice kontrol edilmiş olması önemlidir.
Referans detaylarını gerçek kaynağa göre kontrol edin - alıntı yaptığınızda bir kaynağı okuduğunuzu belirtiyorsunuz.
Belge genelinde referans verme stilinizle tutarlı olun.
Kaynaklar, metinde atıf yapıldıkları sıraya göre numaralandırılmalıdır. Referans numaraları yazıda kullanım sırasına göre parantez içinde üst simge olarak verilmelidir.
Aynı anda birden fazla referansa atıfta bulunmak: Her referans numarasını bir virgülle veya bir dizi ardışık sayı için bir tire ile ayırarak listelenmelidr. Virgül veya kısa çizgi arasında boşluk olmamalıdır. Örnek: (1,5,6-8)

İkincil kaynaklara atıfta bulunmak:
Yazarların alıntı yaptıkları çalışmaları incelemeleri, okumuş olmaları beklendiğinden, ikincil bir kaynaktan bir kaynağa atıfta bulunulması genellikle önerilmez. Mümkünse, birincil kaynağı bulun, okuyun ve ikincil bir kaynaktan alıntı yapmak yerine doğrudan alıntı yapın. Ancak, orijinal yayını elde etmek her zaman mümkün değildir.
İkincil kaynaklara dikkatli bir şekilde atıfta bulunun - örneğin, orijinal çalışma baskısı tükendiğinde, mevcut olmadığında veya yalnızca anlamadığınız bir dilde mevcut olduğunda. Okumadığınız bir eserden alıntı yapmak intihal olarak kabul edilir. Ancak, orijinal makaleye ulaşmak mümkün değilse, ikincil kaynağa atıfta bulunabilirsiniz.
Örnek: "Ergun'ün de belittiği gibi ......"" Kaynaklar bölümünde. 4. Ergun E, Ateş U, Bahadır K, Sertürk F, Mehdi B, Göllü G, Yağmurlu A. Çocuklarda kasık fıtığı onarımında açık teknik ve perkütan internal ring sütürizasyon tekniğinin karşılaştırılması. Çoc Cer Derg. 2020;34(3):101-6. Örnek:
...according to Cauley(1) as cited by Acheson, bone density is directly linked to risks of fractures.
In Reference List:
1. Cauley JA, Lui L-Y, Ensrud KE, et al. Osteoporosis and fracture risk in women of different ethnic groups. JAMA. 2005;293(17):2102-2108. Cited by: Acheson LS. Bone density and the risk of fractures: should treatment thresholds vary by race [editorial]? JAMA. 2005;293(17):2151-2154.
Example:
Prazar quotes Kato et al.(2) explain new treatments in medical practice describing....
In Reference List:
2. Kato S, Sherman PM. What is new related to Helicobacter pylori infection in children and teenagers? Arch Pediatr Adolesc Med. 2005;159(5):415-421. Quoted by: Prazar G. How many pediatricians does it take to change a practice? or how to incorporate change into practice [editorial]. Arch Pediatr Adolesc Med. 2005;159(5):500-502.


Kaynakça Yazımı
Kaynaklar sayısal sırayla ve metinde alıntılandıkları sırayla listelenir. Kaynak listesi metinde yalnızca ve yalnızca alıntı yaptığınız tüm kaynakları içermelidir.
Arap rakamları (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) kullanın.
Yazar isimleri 6'ya kadar ayrı ayrı yazılmalıdır.
6'dan fazla yazarlı referanslar için, sadece ilk 3'ü listelenmeli ve ardından Türkçe makalede "ve ark." İngilizce makalede 'et al.' yazılmalıdır.
Dergi başlıklarını NLM Kataloğunda kullanılan stilde kısaltın.
Son sayfa numarası için kısaltılmış formu kullanın (ör: 51-9).
Virgül veya kısa çizgi arasında boşluk olmamalıdır. (Ör: 1,5,6-8)
Kaynakların herhangi bir bölümünde kalın, italik veya altı çizili yazı tipi kullanmayın.
DOI kullanımı son derece teşvik edilmektedir. Bir DOI'nin asla değişmeyeceği garanti edilir, böylece DOI herhangi bir elektronik makaleye kalıcı bir bağlantı olarak kullanılabilir.
Atıf formatı her makale için aynı olmalıdır.

Vancouver Referans Sitiline Göre Örnekler

Makale örneği
Yazar AA, Yazar BB, Yazar CC, Yazar DD. Makale başlığı.Derginin kısaltılmış adı. Basım yılı, basım ayı; Volüm no(sayı no); sayfa numaraları Örnek: Petiti DB, Crooks VC, Buckwalter JG, Chiu V. Blood pressure levels before dementia. Arch Neurol. 2005 Jan;62(1):112-6.
Elektronik ortamdan alınan makale örneği
Yazar AA, Yazar BB, Yazar CC, Yazar DD. Makalenin başlığı.Internet dergisinin kısaltılmış ismi [Internet]. Basım yılı, ayı; Vol no, (sayı no.): sayfalar. Available from URL (web adress) ve DOI (Digital object identifier) bilgileri sona eklenmelidir. Örnek: Kanneganti P, Harris JD,Brophy RH, Carey IL. The effect of smoking on ligament and cartilage surgery in the knee. Am J Sports Med [Internet]. 2012 Dec;40(12):2872-8. Available from: http://ajs.sagepub.com/content/40/122872 DOI:10.1177/0363546512458223 [Add to Citavi project by DOI]
Kitap için örnek
Yazar AA, Yazar BB. Kitabın adı. Kaçıncı baskı olduğu (ilk basım hariç). Basıldığı yer, Basımevi, Basım yılı, sayfa no. Örnek: Carlson BM. Human embryology anddevelopmental biology. 4th ed. St Louis:Mosby; 2009.p 541
Kitaptan alınan bölüm için örnek:
Yazar AA, Yazar BB. Bölüm başlığı. In: Editör AA, Editör BB, editors. Kitap ismi. Kaçıncı baskı olduğu. Basım yeri: Basım evi; Basım yılı. p: Bölümün ilk ve son sayfaları. Örnek: Blaxter PS, Farnsworth TP. Social health and class inequities. In: Carter C, Peel JR, editors. Equalities and inequalities in health. 2nd ed. London: Academic Press; 1976. p.165-78.
BAŞVURU İŞLEMLERİ
Bu dergide makalelerin yayınlanabilmesi için herhangi bir ücret yoktur. Microsoft Word şablonunu kullanarak hazırladığınız makale dosyasını sisteme yükleyin. Makalenizi elektronik olarak göndermek için lütfen https://journalpedsurg.org/submit adresini kullanın. Çevrimiçi gönderim sistemimiz, makale ayrıntılarınızı girme ve dosyalarınızı yükleme sürecinde size adım adım rehberlik eder. Makalenizi göndermeden önce daima gözden geçirin. Gönderimi herhangi bir aşamada durdurabilir ve daha sonra göndermek üzere kaydedebilirsiniz. Gönderdikten sonra, bir onay e-postası alacaksınız. Gönderim sistemine giriş yaparak da makalenizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Bir karar verildikten sonra editörler sizi e-posta yoluyla bilgilendirecektir. Diğer tüm yazışmalar editor@journalpedsurg.org adresine e-posta ile yapılmalıdır.
Revizyon işlemleri
Editörler makalenizin gözden geçirilmesi gerektiğine karar verirse, istenilen düzeltmeleri yaptıktan sonra elektronik olarak yeniden göndermeniz gerekecektir. Ayrıca, gözden geçirenlerin ve editörlerin yorumlarına yanıt verebileceğiniz alan da sağlanacaktır. Lütfen yanıtınızda mümkün olduğunca spesifik olun.
Yazarlar tarafından son kontrol
Makalenin son hali pdf formatında size e-posta ile gönderilecektir. Makaleniz kabul edildikten sonra web sayfasından pdf formatında indirilebilir.

SIK SORULAN SORULAR

İhtiyacınız olan cevapları bulmak için dergi web sayfasını ziyaret edin. Burada Sıkça Sorulan Sorulardan iletişime geçmenin yollarına kadar her şeyi bulacaksınız. Ayrıca gönderdiğiniz makalenin durumunu kontrol edebilir veya kabul ettiğiniz makalenin ne zaman yayınlanacağını öğrenebilirsiniz.

EDİTÖR İLE İLETİŞİM

Editör ile iletişim kurmak veya soru sormak için lütfen editor@journalpedsurg.org adresine yazın.